Peter Sagan sa v roku 2016 stal druhýkrát majstrom sveta v cestnej cyklistike.
Peter Sagan sa narodil 26. januára 1990 v Žiline ako tretie dieťa Heleny a Ľubomíra Saganovcov.
Získal svoje prvé víťazstvo v živote. Vo svojej kategórii triumfoval v pretekoch v žilinskom lesoparku, ktoré organizovali saleziáni v spolupráci s Cyklistickým spolkom Žilina.
Spolu s bratom Jurajom (ročník narodenia 1988) vstúpil do Cyklistického spolku Žilina, kde začal trénovať pod vedením Milana Novosada a Petra Zánického. Spočiatku sa venoval cestnej i horskej cyklistike, rovnako aj cyklokrosu.
Šestnásťročný Peter Sagan vyhral štvoretapové preteky Regiónem Orlicka, jedny z najťažších juniorských etapových pretekov v Česku. Zdolal v nich všetkých aj o dva roky starších juniorov.
Stal sa juniorským majstrom Slovenska v cyklokrose. Neskôr pridal titul juniorského šampióna krajiny v pretekoch na ceste s náskokom viac ako siedmich minút pred druhým v poradí.
Za skvelé výsledky v jeho prvej sezóne v juniorskej kategórii ho Slovenský zväz cyklistiky vyhlásil za Talent roka na Slovensku. „Po bronzových medailách zamierim vyššie,“ povedal Peter Sagan pri preberaní ocenenia.
Na juniorských majstrovstvách sveta v cyklokrose v talianskom Trevise získal v deň svojich osemnástych narodenín striebornú medailu. V máji na európskom šampionáte v horskej cyklistike v disciplíne cross country v nemeckom St. Wendeli už vybojoval zlato.
Prvýkrát v kariére sa zúčastnil slávnej klasiky Paríž – Roubaix. V kategórii juniorov obsadil skvelé druhé miesto.
V júni sa v talianskom Val di Sole stal juniorským majstrom sveta v horskej cyklistike v disciplíne cross country, čím dosiahol najlepší výsledok slovenského pretekára na svetovom šampionáte v horskej cyklistike v histórii.
Ako junior získal v ankete Slovenského zväzu cyklistiky titul Cyklista roka. Zvíťazil tesne pred Petrom Velitsom.
V novembri podpísal amatérsku zmluvu s talianskym profesionálnym tímom Liquigas s tým, že v nasledujúcom roku bude na ceste jazdiť za Duklu Trenčín, v horskej cyklistike za Liquigas a žiť a trénovať bude v Liquigase.
Vstúpil medzi seniorov. Už svoje prvé súťažné vystúpenie na ceste medzi seniormi zavŕšil na stupňoch víťazov. V marci finišoval na druhom mieste v štvoretapových pretekoch s názvom Po chodníkoch kráľa Nikolu v Čiernej Hore.
30. mája 2009 dosiahol prvé víťazstvo medzi seniormi. Vyhral v súčasnosti už neexistujúce preteky Grand Prix Kooperativa v Dubnici nad Váhom.
V septembri podpísal s tímom Liquigas dvojročnú profesionálnu zmluvu s minimálnym platom 33-tisíc eur, ktorý je garantovaný pre každého člena tímu Pro Tour. Jedným z jeho tímových kolegov sa stal aj neskorší víťaz každej z troch Grand Tour Vincenzo Nibali.
Definitívne sa rozhodol, že v kariére bude pokračovať už len na ceste. „Veľká cyklistika je tá, ktorá sa robí na ceste, s tímami Pro Tour,“ vyhlásil.
Vstúpil do profipelotónu. V marci na šesťetapových pretekoch najvyššej kategórie World Tour Paríž – Nice dosiahol svoje prvé etapové víťazstvo medzi profesionálmi. Neskôr pridal triumf v piatej etape.
Odborníci vyhlásili, že od čias Nemca Jana Ullricha, ktorý v roku 1997 zvíťazil na Tour de France ako dvadsaťtriročný, nemal žiadny mladík taký vstup do profesionálneho pelotónu ako Peter Sagan.
Mesiac po Paríž – Nice sa v pretekoch Okolo Romandie vo Švajčiarsku prvý raz v živote obliekol do žltého trička pre vedúceho jazdca.
Ako dvadsaťjedenročný štartoval na svojej premiérovej Grand Tour v kariére. Na trojtýždňových pretekoch Vuelta a Espaňa vyhral tri etapy, vrátane záverečnej so slávnostným dojazdom v Madride.
Zvíťazil v celkovom poradí na etapových pretekoch Okolo Sardínie aj na Okolo Poľska. Počas roka rozšíril svoju zbierku úspechov dokopy o jedenásť etapových prvenstiev.
Premiérovo štartoval na Tour de France. Pri debute vyhral hneď úvodnú klasickú etapu – ovládnuť prvú etapu pri prvej účasti sa podarilo cyklistovi na Tour predtým v roku 1995. Zároveň bol najmladším etapovým víťazom na Tour od Lanca Armstronga v roku 1993.
Na Tour de France 2012 pridal ďalšie dve etapové prvenstvá. Celkovo jedenásťkrát sa umiestnil v najlepšej desiatke a získal zelený dres pre najaktívnejšieho jazdca.
Zažil skvelú sezónu jarných klasík. Na monumentoch Miláno – San Remo a Okolo Flámska bojoval o víťazstvo, napokon skončil druhý.
Získal titul majstra Slovenska, na Tour de France pridal do svojej zbierky druhý zelený dres. Dokopy počas roka dosiahol dvadsaťdva prvenstiev, čo sa v sezóne nepodarilo nikomu inému. Rok zakončil šiestym miestom na majstrovstvách sveta v Taliansku.
Hoci na Tour de France nevyhral ani jednu etapu, tretíkrát za sebou si v Paríži obliekol zelený dres. Po Tour oznámil prestup do tímu Tinkoff-Saxo ruského miliardára Olega Tiňkova. „Som si stopercentne istý, že s nami vyhrá veľa pretekov,“ predpovedal Tiňkov.
Peter Sagan sa stal celkovým víťazom prestížnych etapových pretekov Okolo Kalifornie. Získal tiež dva národné tituly, keď na majstrovstvách Slovenska vyhral časovku jednotlivcov aj preteky s hromadným štartom.
V septembri sa v americkom Richmonde stal majstrom sveta v cestnej cyklistike a získal slávny dúhový dres. Zvíťazil skvelým spôsobom, keď sa od pelotónu odpútal dva kilometre pred cieľom a svoj únik doviedol do úspešného konca.
„Sagan je monštrum,“ reagoval na jeho triumf francúzsky denník L'Équipe.
Vyhral svoju prvú veľkú klasiku – na Okolo Flámska zaútočil v stúpaní na dlažobných kockách zhruba trinásť kilometrov pred záverom. Dostihnúť ho nedokázal ani dvojnásobný olympijský víťaz a štvornásobný majster sveta v časovke Fabian Cancellara, ktorý finišoval druhý so stratou dvadsaťpäť sekúnd.
Po druhej etape Tour de France si ako prvý Slovák obliekol v slávnych pretekoch do žltého trička vedúceho pretekára. Neskôr pri svojej piatej účasti získal piaty zelený dres.
Na olympijských hrách v Riu de Janeiro uprednostnil štart v pretekoch horských bicyklov. „Trasa cestných pretekov je na mňa príliš ťažká,“ vysvetlil dôvod. Napokon po dvoch defektoch nabral veľkú stratu a v cieli bol klasifikovaný na 35. mieste.
16. októbra na majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe obhájil titul svetového šampióna. Podarilo sa mu to ako šiestemu cyklistovi v histórii a prvému od roku 2007, keď to dokázal Talian Paolo Bettini. Rok zakončil ako svetová jednotka v rebrčíku UCI World Tour.
Aj vďaka tomu dokáže víťaziť.
Starostlivosť o Saganov bicykel sú pre servismanov hodiny a hodiny starostlivosti.
Fanúšikovia sú z neho nadšení.
Piatykrát po sebe získal zelený dres na Tour de France 2016.