Amazon v Seredi dáva veciam druhý život. Pozrite sa, ako to tam vyzerá

Slovenské logistické centrum je špeciálne. Nazýva sa vratkovým alebo reverzným a zameriava sa na spracovanie tovaru, ktorý zákazníci vrátili. Ten potom ďalej predáva, daruje alebo recykluje. Poďte sa s ním zoznámiť.

Vytvorené v spolupráci so spoločnosťou

1. Príjem
Seredský Amazon sa stará o zákaznícke vratky, keď pomocou moderných softvérov určuje dôvody ich reklamácií. Prvým krokom je príjem tovaru a výsledkom zas nájdenie nového využitia pre drvivú väčšinu položiek. Každá sa po vyložení z kamióna dostáva na dopravník, ktorým potom putuje cez takmer celú budovu.
2. Kontrola
Všetky položky kontrolujú pomocou špecializovaného softvéru. Ak je výsledkom bezchybný stav, položka ide späť do predaja tak, aby bola čo najskôr opäť v ponuke. V opačnom prípade pokračuje na ďalšiu kontrolu s cieľom nájsť jej alternatívne využitie.
3. Testovanie
Špecialisti skúšajú funkčnosť a čistotu objektívov, kontrolujú kvalitu slúchadiel, testujú drony alebo odstraňujú prípadné dáta z pamäťových médií po predchádzajúcom zákazníkovi. Pokiaľ je tovar naďalej plne funkčný a má len poškodený obal alebo mu chýba časť príslušenstva, pôjde do predaja so zľavou. Má rovnakú záruku ako nový, čiže aj produkty predávané so zľavou sú plne funkčné a bezpečné.
4. Zabalenie
Dôležitou časťou testovania sú špeciálne izolované komory, ktoré po pripojení zariadení automaticky testujú ich mikrofóny, reproduktory, obrazovky či WiFi moduly. Rovnako premazávajú každú položku, aktualizujú jej softvér a kontrolujú prípadné kozmetické nedostatky. Zostáva ich už len zabaliť a odoslať novému zákazníkovi.
5. Odoslanie
Keďže takmer všetky položky sú v štandardizovaných prepravkách, na nakládke je robotický pomocník. Pomáha odbremeniť zamestnancov od fyzicky namáhavej práce a dokáže preniesť až 510 prepraviek za hodinu. Potom ich stačí už len zviazať prepravnými páskami a naložiť do pristavených kamiónov. Najčastejšie smerujú do Amazon distribučných centier a odtiaľ za novými zákazníkmi.

Cesta každého balíka

Street fashion, Clothing, Sky, Tree, Leisure
Flash photography, Performing arts, Fashion design, Hairstyle, Human, Lighting, Entertainment
yoga pant, Active pants, Human body, Hair, Joint, Trousers, Hand, Arm, Shoulder, Stomach
Shoe, Helmet, Leg, Sleeve, Standing, Headgear

5 dôvodov, ktoré robia Amazon výnimočným

„Za minulý rok sme zaznamenali len jednu zlomeninu.“

Prísne bezpečnostné opatrenia a profesionálna deformácia ovplyvňujú zamestnancov Amazonu aj v súkromí.

„Cez víkend som išiel s rodinou na chatu a hneď po príchode, ešte s taškami v rukách, som ako prvú vec skontroloval tlak v hasičáku,“ smeje sa Jakub Krajčo z bezpečnostného tímu.

Ďalší chodia po rôznych obchodoch otáčať nezaistené paletové vozíky, pretože pravidlo v Amazone hovorí, že ak sa paleťák práve nepoužíva, musí byť zasunutý pod paletou a rukoväť musí mať otočenú o 90 stupňov, aby sa nehýbal.

Stačí chvíľková nepozornosť či nešťastná zhoda náhod a ktokoľvek môže ohroziť zdravie seba i svojho kolegu. Na pracovisku s niekoľkými tisíckami zamestnancov je táto šanca o dosť vyššia.

Amazon má preto „strážnych anjelov“ v podobe Safety tímu, ktorí dohliadajú na bezpečnosť troch tisícok zamestnancov v Seredi. Sú jedenásti a starajú sa o celkovú bezpečnosť haly, požiarnu ochranu či vyšetrovanie pracovných úrazov. Za minulý rok zaznamenali len jednu zlomeninu.

„Najčastejšie formy incidentov sú u nás natiahnutia svalov a bolesti v chrbte, rukách alebo v zápästí,“ cituje nedávnu analýzu člen bezpečnostného tímu Gabriel Ivan.

1. Bezpečnosť

Jakub

„Ženám v Amazone prajem, aby sa nebáli prekonávať strach z neznáma.“

Amazon celoročne podporuje rovnosť medzi pohlaviami. Okrem toho je v rámci svojich projektov vždy naklonený nápadom zamestnancov, čo potvrdzuje aj manažérka z Oddelenia kvality Jana Romová.

„Na mojej práci ma najviac baví to, že v Amazone je každý nápad vítaný a môžem pracovať na akomkoľvek projekte, ktorý potom môžem aj odprezentovať,“ hovorí Jana.

„Ani chvíľu som neľutovala, že som v Amazone. Na mojej prácí ma najviac baví… všetko. Som maximálne spokojná,“ usmieva sa zamestnankyňa oddelenia Problem Solve Gabriela Havlinová.

Amazon sa snaží vytvoriť hodnotné a rovnoprávne pracovné prostredie, čo vyzdvihujú aj ďalšie zamestnankyne.

„Ženám v Amazone prajem, aby sa nebáli prekonávať strach z neznáma. Pretože za neznámym sa skrýva nový, lepší a krajší zajtrajšok,“ dopĺňa Martina Synáková z logistiky.

2. Inkluzivita

Gabriela

„Amazon mi ponúka dobrú časovú flexibilitu, ktorá mi v mojej záľube veľmi pomáha.“

Pavol Čelár začal v Amazone pracovať v roku 2020, keď sa už tri roky venoval včelám. V súčasnosti má desať včelstiev, pričom jedno predstavuje v letnom období asi 50- až 60-tisíc včiel. Ročne z nich dokáže vyrobiť asi 150 kíl medu, pričom ostatné dva roky už skúšal spracovať aj medovinu.

„Som veľmi vďačný za podporu od firmy aj od kolegov, z ktorých viacerí sa ku mne prišli pozrieť na prezentáciu. Amazon mi ponúka dobrú časovú flexibilitu, ktorá mi v mojej záľube veľmi pomáha,“ pochvaľuje si Pavol.

V Amazone pracuje ako IT support inžinier a jeho tím sa stará o celú IT infraštruktúru. Okrem čiernej a žltej farby vidí vo svojej práci a koníčku aj ďalšie prepojenia.

„Práca a hobby v mnohom súvisia. Základom je, že na dosiahnutie kvalitného výsledku treba súhru mnohých členov,“ približuje Pavol.

Flexibilitu v práci potvrdzuje aj Róbert Daňo, ktorý si vďaka zmenovej prevádzke dokáže prispôsobiť pracovnú dobu. Už viac ako šesť rokov sa venuje archeológii pod vodou.

Zameriava sa na vyhľadávanie, dokumentáciu a výskum všetkých stavieb, ktoré v minulosti súviseli s riekou. Napríklad v seredskej oblasti sú mostné stavby doložené od 12. storočia. V oblasti Dunaja v obci Iža zas zisťovali, ako prebiehala komunikácia medzi pevnosťou a hraničnou oblasťou vtedajšej Rímskej ríše. Na slovenskej strane Dunaja sa im podarilo nájsť zvyšky riečneho rímskeho prístavu.

„Dosiaľ bolo odhalených päť pilierov, ktoré sa veľmi nelíšia od známych rímskych mostov. Je to prvý most nájdený na hranici rímskeho impéria, nález minimálne európskeho významu,“ hovorí Róbert.

3. Flexibilita

Pavol

„V porovnaní s gastrom mám pre mňa až veľmi veľa voľného času.“

Barbora Štrbová zažila počas pandémie prechod z oblasti gastronómie do HR v seredskom Amazone. Vníma to ako logický krok. Najskôr to bolo dočasné riešenie, no je tam spokojná už tretí rok.

„V porovnaní s gastrom mám pre mňa až veľmi veľa voľného času. Mám čas na priateľov aj knihy a práca ma v tomto nijak neobmedzuje,“ hovorí Barbora.

V Amazone začínala na oddelení zákazníckych vratiek, potom sa presunula na HR oddelenie a dnes poskytuje priamu podporu pre manažérov a nových zamestnancov.

„Sme síce malý tím, ale o to lepší je kolektív a vzťahy sú kamarátske,“ hodnotí Barbora. Vyhovuje jej hlavne úprimnosť a priamosť zamestnancov, čo je podľa nej oproti gastru a turizmu skutočne iné.

Gastru sa však vo voľnom čase venuje aj naďalej, keď popri práci študuje v oblasti manažmentu v turizme a hotelierstve. Na voľnočasové aktivity má k dispozícii aj Multisport kartu, ktorú využíva so synovcom pri návšteve trnavského aquaparku.

4. Kariéra

Barbora

„Popri práci šijem oblečenie pre kolegyne.“

Alena Paulenová sa v Amazone zamestnala v roku 2018. Odvtedy patrí medzi 10 najlepších zamestnancov na najväčšom oddelení logistického centra spoločnosti v Seredi. Je v priamom kontakte so zákazníckymi vratkami a pomocou moderných softvérov určuje dôvody ich reklamácií.

V Amazone našla  zamestnanie, ktoré už podľa jej slov nechce meniť. „Práca sa mi páči a som tu veľmi spokojná. Máme množstvo výhod, najvyšší plat v okolí, rôzne príplatky aj darčeky a obedy za jedno euro,“  hovorí s úsmevom Alena.

Popri práci jej vďaka flexibilným pracovným zmenám zostáva čas aj na šitie. „Mám ho po maminke, ktorá mi túto krásnu vec ukázala. Šijem z radosti,“ opisuje Alena a dodáva, že šije aj pre svoje kolegyne.

Amazon podporuje svojich zamestnancov nielen v čase pozitívnych udalostí, ale aj v prípade tých menej radostných. Prostredníctvom programu Ramp back zjednodušuje novým rodičom zaradenie sa do bežného pracovného procesu bezprostredne po návrate z materskej alebo rodičovskej dovolenky a keď treba, stojí pri nich aj v náročnejších situáciách.

„Pred dvoma rokmi dostal môj manžel porážku, bolo to veľmi náročné obdobie,“ spomína Alena. „V práci mi hneď uvoľnili čas, aby som sa mohla venovať manželovi. Som im za to veľmi vďačná,“ dodáva.

5. Benefity

Alena

Koľko jedla zjedia každý mesiac v Amazone?

Jedlo za 1 euro vo dne i v noci

35 000 porcií obedov

11 ton mäsa

4,5 tony zemiakov

3 tony ryže

  • Jedlá pripravujú v dobre vybavenej kuchyni. Hlasovacie zariadenie hovorí, že 95 percent stravníkov je s ponukou dlhodobo spokojných.
  • Zamestnanci majú okrem vody k dispozícii zdarma aj kávu, čaj a iontové nápoje.
  • Zamestnanci Amazonu v Seredi chodia do práce na bicykli, motorke, autom a najmä autobusmi, za ktoré platia v priemere 1,30 eura denne.
  • Autobusy smerujúce do Amazonu stoja na 134 zastávkach v 77 mestách a obciach.
  • Zástavky sú priebežne prispôsobované potrebám zamestnancov a ak je to potrebné a nových zamestnancov je dostatok, Amazon pridá ďalší autobus.
Dotovaná cesta do práce

„Od vzniku seredského Amazonu v roku 2017 v ňom našli prácu tisícky ľudí. A sú to práve ľudia, ktorých reverzné centrum potrebuje najviac. Snažíme sa preto zamestnancom ponúkať atraktívne mzdy, široký balíček benefitov a umožniť im rásť spolu s nami vďaka mnohým podporným programom.“

Miloš Jasenčak, generálny manažér Amazonu v Seredi

Amazon má vlastnú virtuálnu menu, za ktorú si môžu zamestnanci kúpiť oblečenie i elektroniku

druhy hlavných jedál, pričom jedno je vždy vegetariánske. Na výber je aj z dvoch druhov polievok a niekoľkých druhov šalátov

je autobusových zastávok, z ktorých do Amazonu chodia ľudia z deviatich okresov

od tohto roku Amazon zamestnáva aj nepočujúcich pracovníkov

futbalových ihrísk by sa vošlo do Amazonu v Seredi

ľudí pracuje v Amazone v bežnej prevádzke, pred Vianocami až o 400 sezónnych pracovníkov viac

Vedeli ste, že...?

8

3

2022

2 800

134

➤ WHD
Warehouse Deals je názov procesu a oddelenia, kde ďalej vyhodnocujú stav produktu a podľa toho určujú výšku zľavy.

➤ Switch
Program, ktorý umožňuje zamestnancom presunúť si plánovanú zmenu na iný deň v rámci daného pracovného týždňa.

➤ Peak
Špička, sezóna alebo tiež časť roka, keď zákazníci vracajú najviac položiek.

➤ Swag
Vnútropodniková mena, ktorú je možné získať ako odmenu a následne si za ňu kúpiť vybrané produkty v e-shope.

➤ C-ret
Customer Returns alebo v preklade zákaznícke vratky je nielen názov procesu, ale aj najväčšieho oddelenia v slovenskom Amazone, ktoré ako prvé prijíma vrátené položky.

➤ Tote
Prepravka, ktorá zjednodušuje manipuláciu s položkami a umožnuje rýchly presun materiálu medzi oddeleniami.

➤ Loop
Dopravníkový systém, ktorý automaticky presúva prepravky s produktami na ďalšie spracovanie.

➤ All hands
Pravidelné kvartálne stretnutia všetkých zamestnancov s vedením prevádzky.

➤ Connections
Automatizovaný systém spätnej väzby, ktorý zamestnancovi umožňuje vyjadriť názor na rôzne oblasti: pracovné prostredie, bezpečnosť či kvalitu.

Poznáte Amazončinu?

Dobrý sused Amazon

Ako pomáha Amazon komunitám vo svojom okolí? V rámci každoročnej kampane Amazon Goes Gold podporuje deti bojujúce s onkologickými ochoreniami, počas Dňa Zeme má komunitnú aktivitu zamestnancov zameranú na čistenie a zveľaďovanie svojho okolia a na vzdelávanie detí v oblastiach vedy, techniky, inžinierstva a matematiky sa zameriava v projekte Amazon Reads aj budovaním STEM kindloték.

Amazon za dva roky (2021 a 2022) daroval:
eur neziskovým organizáciám

kilogramov oblečenia, hračiek a vecí dennej spotreby

kilogramov krmív a potrieb pre chov zvierat

968 978

222 548

56 259

Tento článok vám prináša Amazon.
Vyrobilo: SME Creative

Copyright © Petit Press, a.s., Publikované v roku 2023

Obsah serveru je chránený autorskými právami. Akékoľvek použitie obsahu je bez písomného súhlasu Petit Press, a.s., zakázané. Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.