Elektromobilita

Škoda Auto

Toto je budúcnosť dopravy. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy?

Stretne sa benzínové auto, naftové auto, mild-hybridné, plug-in hybridné a hybridné vozidlo s autom na CNG a elektromobilom. Toto nie je začiatok vtipu o autách, ale dnešný stav automobilového trhu. Ešte nikdy nebolo na výber spomedzi toľkých druhov pohonu ako dnes. Aj to svedčí o tom, ako sa automobilky pripravujú na koniec „spaľovákov“.

Klasické spaľovacie motory to majú spočítané, či sa vám to páči, alebo nie. Dnes proti nim hovoria najmä fakty. Zásoby ropy nie sú nekonečné, rovnako ani trpezlivosť životného prostredia. Už preto nie je otázkou, či fosílne palivá skončia, ale kedy sa to stane. A najmä… čo ich nahradí?

Sme na začiatku tichej revolúcie, ktorú môžeme pozorovať aj na našom trhu.

František Pisarovič, novinár
Dočítať celý článok chevron-right

Elektromobilita

Škoda Auto

Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť. Oplatí sa počkať?

Elektromobilitu sme v ostatných rokoch vnímali predovšetkým ako environmentálnu problematiku. Ako sa však vývoj spaľovacích motorov stáva čoraz drahším najmä kvôli sprísňovaniu emisných limitov, ruka v ruke sa s tým vynára ďalšia otázka. Nemalo by byť moje nasledujúce auto elektrické, lebo sa to finančne oplatí?

Nielen trendy v nabíjaní, ale aj v predaji elektromobilov v západnej Európe naznačujú, že postupná elektrifikácia sa v niektorých krajinách začína vyplácať nielen ekologicky, ale aj ekonomicky.

Na pridelenie dotácie by mal mať nárok každý záujemca.

Ministerstvo hospodárstva SR
Dočítať celý článok chevron-right

Elektromobilita

Škoda Auto

Ako jazdiť na elektromobile, aby ste neničili batériu? 3 veci, na ktoré treba myslieť

Aj keď sú elektromobily pod kapotou úplne iné, automobilky sa snažia, aby sa čo najviac podobali na produkty, na ktoré sú zákazníci zvyknutí. Vozidlo s elektromotorom síce nepotrebuje prevodovku, jeho riadenie však pripomína modely s klasickou radiacou pákou.

Zvyčajne sa preto v elektromobile stretnete s týmto spôsobom radenia stupňov: P ako Parking, R ako Reverse (spiatočka), N ako Neutral a D ako Drive (jazda). V čom ďalšom sa podobajú na klasické automobily a v čom sa od nich úplne líšia?

Auto vie najlepšie, ako rekuperovať energiu. Nesnažte sa mu pomáhať dobrzďovaním alebo rôznymi fintami.

Viktor Baláž, novinár
Dočítať celý článok chevron-right

Elektromobilita

Škoda Auto

Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania

Základnou otázkou elektromobility je dostupnosť nabíjacích staníc. Zatiaľ čo auto so spaľovacím motorom čaká na parkovisku s palivom, ktoré sa dá jednoducho, dostupne a rýchlo doplniť, elektromobil na to vyžaduje zdanlivo oveľa sofistikovanejší proces. Je však zložité nabiť si vozidlo aj v roku 2021?

Stále je pravdou, že elektromobil potrebuje na rýchle dobitie špecializovanú stanicu so všetkým príslušenstvom, navyše aj nabitie trvá dlhšie ako proces tankovania. Na druhej strane, bežný používateľ pravdepodobne nemá doma čerpaciu stanicu, elektrickú prípojku však áno.

Na rozdiel od bežného auta, elektromobil nie je navrhnutý tak, aby dopĺňal palivo rýchlo a nárazovo. Aj vďaka vlastnostiam svojej (prevažne) lítium-iónovej batérie sa elektromobil cíti najlepšie, keď sa úroveň nabitia jeho batérie pohybuje medzi 40 a 70 percentami. Naznačuje to, že elektrické auto si vyžaduje nielen iný druh paliva, ale aj iný prístup k dopĺňaniu energie. Nie nárazovo a doplna, ale priebežne.

Nabíjanie elektromobilu by sa teda dalo rozdeliť na piliere, kde primárnym je nabíjanie z domácej prípojky a sekundárne tvoria nabíjania na verejných staniciach v práci, počas nákupov či na rýchlonabíjacích staniciach počas dlhých ciest.

Dočítať celý článok chevron-right

Elektromobilita

Škoda Auto

Zelené značky, plug-in hybridy, iV. Čo je čo vo svete elektromobilov (infografika)

Po desaťročia bola orientácia v palivách a pohonoch automobilov celkom jednoduchá. Až na pár malých výnimiek išlo vždy o benzín alebo naftu a medzi alternatívy sa radil skvapalnený ropný plyn (LPG).

Dnes, v časoch elektrifikácie, prichádzajú aj nové fenomény a technické riešenia. Čo znamenajú zelené značky na niektorých vozidlách a prečo existuje toľko hybridov? V nasledujúcom texte ponúkame prehľadné vysvetlenia.

Zelené značky, plug-in hybridy, iV. Čo je čo vo svete elektromobilov (infografika)
Dočítať celý článok chevron-right

Elektromobilita

Škoda Auto

Je sa čoho báť? Všetko, čo potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov

Bezpečnosť každého súčasného automobilu je výsledkom desiatok rokov skúmania, testovania a inovatívnych nápadov. Prechod na elektromobilitu však znamená veľké množstvo zlepšení, rovnako ako veľké množstvo výziev, na ktoré sa musia výrobcovia adaptovať.

Konverzácia o bezpečnosti elektromobility stojí a padá na tom, že v súčasnosti neexistuje rozdiel medzi bezpečnostnou legislatívou pre elektromobily a pre autá na tradičné fosílne palivá (benzín, nafta, LPG).

Pasívna bezpečnosť elektromobilov môže byť na vyššej úrovni vďaka lepším deformačným zónam.

Juraj Hrivnák, novinár
Dočítať celý článok chevron-right

Elektromobilita

Škoda Auto

Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s krátkym dojazdom elektroáut

Vďaka spaľovacím motorom sme si zvykli, že po jednom zastavení na benzínke sme schopní prekonať niekoľko stoviek ďalších kilometrov. Práve táto skutočnosť zaistila benzínu a nafte ich úspešnú kariéru, ktorá trvá už vyše storočia.

Na mieste je však niekoľko otázok. Skutočne je rýchle nabitie elektromobilu len fantastickou predstavou? A predovšetkým, aký veľký dojazd potrebuje priemerný šofér so svojím vozidlom?

Pri dlhších trasách je dobíjanie samozrejmé, ale ako pri benzínkach, aj s elektromobilom si stačí vybrať vhodné miesto.

Tomáš Ondrejka, majiteľ elektromobilu
Dočítať celý článok chevron-right