v spolupráci s

Gaderská dolina
poteší celú rodinu

Pri vstupe si budete myslieť, že ste v raji, pritom na konci čaká Čertova brána. Prírodná kráska uspokojí nadšených turistov, milovníkov dobrodružstiev, ale aj rodiny s deťmi, ktoré hľadajú útočisko na výlety v lone prírody.

pokračuj doprava

Útočisko pre celú rodinu aj v čase horúčav

Gaderská dolina

Vstupnou bránou do Gaderskej doliny je obec Blatnica. Nachádza sa približne 15 kilometrov južne od mesta Martin.

Prvé písomné zbierky o obci siahajú do roku 1120, ale archeologické vykopávky potvrdili, že človek si toto miesto pre život vybral ďaleko skôr. Niet sa čo čudovať.

Útočisko pre celú rodinu aj v čase horúčav

Gaderská dolina

Vstupnou bránou do Gaderskej doliny je obec Blatnica. Nachádza sa približne 15 kilometrov južne od mesta Martin.

Prvé písomné zbierky o obci siahajú do roku 1120, ale archeologické vykopávky potvrdili, že človek si toto miesto pre život vybral ďaleko skôr. Niet sa čo čudovať.

Dolina poskytuje dostatok divej zveri, liečivých rastlín, vodu, aj jaskyne pre prípadné úkryty. Hoci sa divá zver drží ďalej od turistických trás, môžete ju spoznávať pomocou informačných tabúľ rozmiestnených pozdĺž dolinou.

V Blatnici sa nemáte kde stratiť. Priamo z dediny vyrazíte širokou asfaltkou k Ústiu Dedošovej doliny. Na tejto trase nájdete všetky zaujímavé miesta, ktoré sa oplatí navštíviť. Čaká vás približne 10 kilometrov príjemnej prechádzky.

Do Ústia Dedošovej doliny to s ľahkosťou zvládnu aj rodiny s kočíkmi za približne hodinu a trištvrte. No ak budete chcieť navštíviť niektoré zo zaujímavých miest okolo hlavnej trasy, príde na rad nosič. Dolina je vďaka asfaltovej ceste prístupná aj po daždi a okrem peších prináša možnosť brázdiť prírodu aj bicyklom či s kočíkom. Celú cestu pôjdete v obkolesení lesa, skalných masívov a zurčiaceho Gaderského potoka. Mierne stúpanie ani nepocítite.

v lete je nutné dodržiavať pitný režim

Rada zbieram hríby v Malých Karpatoch

Zuzana Vačková

Populárna slovenská herečka má k prírode blízko. Vyrastala v malej dedinke pri Nitre, a tak ju dodnes baví prechádzať sa popri poliach a lúkach. V lete rada číta knihy, navštevuje priateľov a chodí zbierať hríby do svojich obľúbených Karpát.

Cesta do Gaderskej doliny je veľmi príjemná. Niet sa kde stratiť. Parkovisko je veľké, a priamo z Blatnice vyrazíte kvalitnou asfaltkou rovno do lona prírody. My sme si požičali elektrické kolobežky, takže sme sa príjemne zabavili.

1

Pre koho je Gaderská dolina vhodná?

Je to miesto prakticky pre každého, kto si chce užiť krásnu prírodu, dobrý vzduch a necíti sa na náročnú turistiku. Hoci má dolina stále stúpanie, zvládnu ju prejsť aj deti, aj starší, dokonca aj rodiny s kočíkmi. Netreba si so sebou brať ani veľké zásoby, je tu reštaurácia aj možnosť objednať si teplé jedlá.

1

Pre koho je Gaderská dolina vhodná?

Je to miesto prakticky pre každého, kto si chce užiť krásnu prírodu, dobrý vzduch a necíti sa na náročnú turistiku. Hoci má dolina stále stúpanie, zvládnu ju prejsť aj deti, aj starší, dokonca aj rodiny s kočíkmi. Netreba si so sebou brať ani veľké zásoby, je tu reštaurácia aj možnosť objednať si teplé jedlá.

2

Čo vás zaujalo po ceste?

Gaderská dolina je naozaj krásny kút slovenskej prírody. Zastavili sme sa na oddych pri Mlynčekove, ktoré je hneď vedľa asfaltovej cesty. Kto túži po náročnejšej turistike, môže odbočiť na jaskyňu Mažarná alebo s deťmi krátkou lesnou cestičkou zavítať k zrúcanine Blatnického hradu. Dá sa tu stráviť celý deň v prírode. Môžete si nájsť vlastné tempo aj náročnosť turistiky pre každého člena rodiny.

2

Čo vás zaujalo po ceste?

Gaderská dolina je naozaj krásny kút slovenskej prírody. Zastavili sme sa na oddych pri Mlyn-čekove, ktoré je hneď vedľa asfaltovej cesty. Kto túži po náročnejšej turistike, môže odbočiť na jaskyňu Mažarná alebo s deťmi krátkou lesnou cestičkou zavítať k zrúcanine Blatnického hradu. Dá sa tu stráviť celý deň v prírode. Môžete si nájsť vlastné tempo aj náročnosť turistiky pre každého člena rodiny.

Čo by ste mali vedieť
o Gaderskej doline

Gaderská dolina patrí k najkrajším a najvyhľadávanejším dolinám Slovenska. Nielen pre jej prírodnú pestrofarebnosť, ale aj pre množstvo aktivít, ktoré ponúka. Predstavuje miesto pre celú rodinu a vždy budete mať čo objavovať. Aj keby ste mali len za skorého rána zájsť k potoku, sadnúť si a vnímať šepot hôr. Bude to zážitok.

Terén vhodný pre všetkých

Pešo aj na kolesách

Gaderskou dolinou sa môžete vybrať pešo alebo na bicykloch a kolobežkách. Jemné stúpanie zvládnete ľahko a cestou dole sa už len veziete. Povrch je vhodný dokonca aj na inline korčuľovanie. Priamo v Blatnici si môžete požičať bicykle aj dokonca elektrickú kolobežku. Avšak na turistické chodníčky sa už dostanete výlučne po vlastných. S výnimkou Čertovej brány, ktorú zvládne aj lepší horský bicykel.

Do údolia autom

Parkovanie

Je možné priamo v obci Blatnica. Keďže ide o jednu z najkrajších dolín na Slovensku, je lepšie prísť v skorých ranných hodinách, kedy sú parkovacie plochy ešte prázdnejšie. Parkovacích plôch je niekoľko a domáci vás budú navigovať. Parkovanie je však spoplatnené sumou 3 eurá na deň, bez možnosti hodinovej sadzby.

Obľúbená destinácia

Vyrazte skoro ráno

Región v okolí Gaderského údolia je pre svoj nenáročný terén vyhľadávaný turistami. Oplatí sa preto na výlet vyraziť už v skorých ranných hodinách, kedy sú parkoviská aj trasy prázdnejšie a vy si tak môžete naplno užiť nádhernú krajinu.

Obľúbená destinácia

Vyrazte skoro ráno

Región v okolí Gaderského údolia je pre svoj nenáročný terén vyhľadávaný turistami. Oplatí sa preto na výlet vyraziť už v skorých ranných hodinách, kedy sú parkoviská aj trasy prázdnejšie a vy si tak môžete naplno užiť nádhernú krajinu.

1
Čertova brána
2
Mlynčekovo
3
Blatnický hrad
4
Jaskyňa Mažarná

Pre tých, ktorí sa neboja cesty do pekla

Čertova brána

Po príchode do Ústia Dedošovej doliny odbočíte z asfaltky smerom doprava a užijete si asi šesť minút lesného chodníčka. Oplatí sa. Ide o nádhernú tiesňavu, v ktorej budete obdivovať vysoké previsy, skalné útvary a priamo pod vami divoký potok. Prejdením Čertovej brány môžete pokračovať ešte niekoľko minút vychutnávaním si nádhernej prírody a dobíjať sa energiou z čarovnej prírody.

Miesto plné miniatúr

Mlynčekovo

Pri ceste Gaderskou dolinou narazíte azda na najkrajšie odpočívadlo na Slovensku. Ide o kolekciu vodných mlynčekov na Gaderskom potoku. Zostrojili ho blatnickí dôchodcovia. Pre deti ide o nevšedný zážitok a príležitosť na príjemné občerstvenie.

Pre milovníkov histórie

Blatnický hrad

Odbočka na Blatnický hrad vás čaká ako prvá asi po 15 minútach na hlavnej trase Gaderskou dolinou. Ide o nenáročnú túru, ktorú zvládnu aj deti. Stačia vám obyčajné tenisky. Trasa zaberie približne 15 minút. Hoci sa hrad z 13. storočia práve rekonštruuje, poteší vás krásny výhľad na okolie. Deti zas informácia, že hrad postavili na ochranu cesty zvanej Magna via, teda Veľká cesta, vedúcej z Nitry na sever.

Dobrodružný výstup

Jaskyňa Mažarná

Po návrate z hradu pôjdete asfaltkou opäť smerom k Ústiu Dedošovej doliny. Na pravej strane čakajte odbočku na jaskyňu Mažarná. Tu je potrebné sa prezuť z tenisiek do turistickej obuvi. Čaká vás hodinové stúpanie, prudké prevýšenie, skalnaté previsy, ale na konci dobrodružná odmena. Ide o 130 metrov dlhú jaskyňu, v ktorej žijú netopiere a v minulosti sa tu našli aj gra-náty z čias SNP či kosti medveďa. Po tomto zážitku sa môžete vrátiť nazad, alebo pokračovať asi hodinu a pol na Tlstú - jeden z vrcholov Veľkej Fatry.

ďalšie výlety s Birellom