v spolupráci s

Banská Štiavnica dodnes skrýva zlatý poklad

Do mesta, kam chodili v 18. storočí cisárske návštevy na koňoch, sa dnes dostanete autom, autobusom aj vlakom. Banská Štiavnica bola zlatým centrom Uhorska. Zavítate aj vy na miesta, ktoré si obľúbila šľachta pre pohostinnosť, luxus aj prírodné krásy?

pokračuj doprava

Najbohatší zdroj zlata a striebra v Európe

Banská Štiavnica

Mesto leží v centre jedného z najväčších vulkánov v Európe. Dnes dávno vyhasnutého, ale kedysi výbuch sopky vyvrhol bohaté žily drahých kovov a vzácnych kameňov.

Vďaka tomu sa stala Štiavnica počas niekoľkých storočí najbohatším zdrojom striebra a zlata v Európe.

Najbohatší zdroj zlata a striebra v Európe

Banská Štiavnica

Mesto leží v centre jedného z najväčších vulkánov v Európe. Dnes dávno vyhasnutého, ale kedysi výbuch sopky vyvrhol bohaté žily drahých kovov a vzácnych kameňov.

Vďaka tomu sa stala Štiavnica počas niekoľkých storočí najbohatším zdrojom striebra a zlata v Európe.

Už v 3. – 2. storočí pred Kristom tu Kelti ťažili zlato. Aj najstaršia písomná zmienka o Banskej Štiavnici z roku 1156 o nej hovorí ako o terra banensium , teda zemi baníkov. Na konci 16. storočia patrila s počtom obyvateľov 18 000 k najväčším mestám Uhorska. Dolovanie rúd v kamenných štôlňach však bolo aj o moderných technológiách.

V 18. storočí boli bane na rudy tak hlboké, že ich zaplavovala voda a tisíce ľudí na koňoch ju nedokázali odčerpať. Preto sa začali využívať tajchy, ako zberné nádrže dažďovej vody. Práve voda z tajchov sa následne odvádzala podzemnou štôlňou, aby poháňala čerpadlá banských vôd.

Štiavnické tajchy patrili k jedinečnému vodoenergetickému systému. Patrili medzi najvýznamnejšie technické stavby v Európe. Z pôvodných viac ako 60 tajchov dodnes existuje 24, ktoré je možné navštíviť.

v lete je nutné dodržiavať pitný režim

Čo by ste mali vedieť
o Banskej Štiavnici

Banská Štiavnica je moderné mesto so širokou škálou služieb pre turistov. Nezaprie však v sebe vulkanický pôvod, kopcovitý ráz a krásne prírodné zákutia.

Ako sa sem dostať?

Doprava

Do mesta dorazíte autom priamo z rýchlostnej cesty spájajúcej Bratislavu s Banskou Bystri-cou. Vlakom je možné pricestovať z Hronskej Dúbravy. Ide o zážitkovú trasu plnú mostov, tunelov a údolí. Od historického centra je stanica vzdialená 3 kilometre. Z autobusovej stanice sa dostanete pomalou chôdzou do centra za 20 minút. Nie je však problém nájsť si aj taxík.

Po stopách histórie

Pamiatky

Mesto ponúka množstvo historických pamiatok ako Starý a Nový zámok, Banské múzeum, ale aj mnoho novodobých atrakcií ako sú Banka lásky, múzeá, výstavy umenia, koncerty a po-dujatia. Dostupné sú počas celého roka.

Do Štiavnice autom

Parkovanie

Parkovanie v Banskej Štiavnici je spoplatnené rôznorodo. Priamo v centre mesta zaplatíte od 7.00 do 17.00 sumu 0,5 € za hodinu a celodenný lístok stojí 3,50 €. Na Námestí sv. Trojice a Radničnom námestí v centre je cena 2,00 € za hodinu. Ak však chcete ušetriť, parkujte na Mládežníckej, kde nájdete parkovisko Staré ihrisko a je zdarma celoročne. Pritom je prakticky na konci ulice, vydláždenej obchodíkmi, ktorou sa za 20 minút kráčania dostanete priamo do centra.

Ako sa sem dostať?

Doprava

Do mesta dorazíte autom priamo z rýchlostnej cesty spájajúcej Bratislavu s Banskou Bystricou. Vlakom je možné pricestovať z Hronskej Dúbravy. Ide o zážitkovú trasu plnú mostov, tunelov a údolí. Od historického centra je stanica vzdialená 3 kilometre. Z autobusovej stanice sa dostanete pomalou chôdzou do centra za 20 minút. Nie je však problém nájsť si aj taxík.

1
Počúvadlo
2
Klinger
3
Ottergrund
4
Barlangy

Najznámejší tajch

Počúvadlo

Ideálne na prechádzku okolo vody, ale počas letných dní sa tu môžete okúpať a opaľovať, prípadne si zajazdiť na vodnom bicykli. Okolo počúvadla vedie príjemná cestička, ktorú do hodinky zvládnete aj s relaxom pri vode. Na parkovanie je ideálne parkovisko pri Sitne, od ktorého prejdete k Počúvadlu len cez cestu. Zároveň si však odtiaľ môžete spraviť výlet priamo na Sitno.

Prechádzka po vode

Klinger

Patrí k najobľúbenejším štiavnickým tajchom. Kúpanie je síce na vlastné nebezpečenstvo, ale kráse čistej vody sa dá ťažko odolať. Tajch v lete využívajú dovolenkári, počas zimy zasa otu-žilci. Cesta k nemu je dobre značená smerom zo Štiavnických Baní. Nemôžete ho minúť. Parkovanie je bezplatné. Prípadne k nemu môžete vyraziť príjemnou prechádzkou priamo z Banskej Štiavnice z Radničného námestia po červenej turistickej trase.

Štiavnica ako na dlani

Ottergrund

Malý, nenápadný tajch, ku ktorému sa dostanete z Červenej studne. Východisková stanica sa nachádza na ceste medzi Banskou Štiavnicou a obcou Hodruša – Hámre. Na oficiálnej turistickej značke nie je značený, ale stačí sa vybrať po chodníku Glanzenbert a za 15 minút k nemu dorazíte. Tajch je hlboký len 6,6 metra avšak najvyššie položený. Z výšky 800 metrov nad morom budete mať Banskú Štiavnicu ako na dlani.

Dobrodružstvo v podzemnom kameňolome

Barlangy

Dostanete sa k nemu priamo z obce Kysihýbel a náučného chodníka, ktorý tu začína. Na ka-meňolom narazíte, ak sa vydáte v smere chodníka, z ktorého je potrebné asi po dvoch kilometroch odbočiť do lesa. Kameňolom uvidíte už z cesty. Preskúmanie jaskyne je dobrodružný zážitok. Pravdepodobne vznikla v 18. storočí ako dôsledok lámania a ťažby stavebného ka-meňa. Dnes chráni netopierov.

ďalšie výlety s Birellom