v spolupráci s

Na Sázavsku oral
svätý Prokop s čertom

Kúsok od starobylého Sázavského kláštora, ktorý bol založený českým patrónom sv. Prokopom, leží tajomná Čertova brázda. Nikto presne nevie, ako roklina tiahnuca sa od Sázavy až k obci Chotouň vznikla. Ani to, či je dielom ľudských rúk, alebo prírody. Podľa povesti ju však vyoral práve sv. Prokop, keď zapriahol neposedného čerta do pluhu a prinútil ho pracovať.

pokračuj doprava

Miesto na prechádzku i rozjímanie

Čertova brázda

Pozdĺž brázdy vedie šikovne skrytá krížová cesta, kam ľudia chodia rozjímať a načerpať silu. Veria, že keď cestu prejdú a budú sv. Prokopa prosiť, aby im splnil želanie alebo ich vyliečil, svätec im pomôže.

Miesto na prechádzku i rozjímanie

Čertova brázda

Pozdĺž brázdy vedie šikovne skrytá krížová cesta, kam ľudia chodia rozjímať a načerpať silu. Veria, že keď cestu prejdú a budú sv. Prokopa prosiť, aby im splnil želanie alebo ich vyliečil, svätec im pomôže.

Nájsť vstup na krížovú cestu je vcelku náročné, aj keď leží kúsok od cesty. Od bielej kaplnky sa vydajte po žltej značke a úzkej lesnej cestičke. Po prekročení potôčika vyšplhajte hore do strmého svahu. Až potom budete stáť na začiatku krížovej cesty. Na chodníku v hustom lese, ktorý sa vinie roklinou smerom nahor, vás čaká 14 zastavení.

Oddýchnuť si môžete pri dvanástom zastavení, kde sa nachádza nenápadná studnička schovaná pod drevenou strieškou. Biblické nápisy v češtine, latinčine, hebrejčine a gréčtine napovedajú, že sa voda z prameňa používa i na krstenie.

Kúsok za posledným zastavením cestu pretínajú strmé svahy Čertovej brázdy. Ďalej sa dostanete na turistickú značku, po ktorej sa dá pohodlne vydať späť do civilizácie.

v lete je nutné dodržiavať pitný režim

Sedem hodín v sedle

Šimon Vojta alias Smusa

Youtuber a influencer pôvodom z mesta Říčany zverejňuje na svojom kanáli predovšetkým zábavné a herné videá. Najskôr sa veľmi aktívne venoval parkouru a bojovému umeniu krav maga. Jeho fanúšikovia ho poznajú aj vďaka dabingovým paródiám známych detských seriálov.

1

Aký pocit ste si odviezli zo Sázavska?

Výlet som si užil naplno. Tešil som sa, že môžem ísť na mojom novom bicykli. Cestou ma prekvapilo množstvo kopcov, asi päťkrát sme museli intenzívne 20 minút šliapať do kopca, aby sme potom zase rýchlo zišli dolu. Nakoľko nie som trénovaný, pomerne dosť ma to unavilo.

2

Ako sa osvedčil bicykel na ceste?

Mám ho asi mesiac a stále sa na ňom len učím. Jazdím s nášľapnými pedálmi, čo som nikdy predtým neskúšal. Už som kvôli tomu niekoľkokrát spadol, keďže som sa pozabudol „vypnúť“. Na Sázave sa mi to však, našťastie, nestalo.

2

Ako sa osvedčil bicykel na ceste?

Mám ho asi mesiac a stále sa na ňom len učím. Jazdím s nášľapnými pedálmi, čo som nikdy predtým neskúšal. Už som kvôli tomu niekoľkokrát spadol, keďže som sa pozabudol „vypnúť“. Na Sázave sa mi to však, našťastie, nestalo.

3

Dostali ste sa počas výletu aj k Čertovej brázde?

Áno, vstup sme našli veľmi ľahko a ďalej sme šli už len po ceste. Od Čertovej brázdy sme pokračovali dole po upravenej ceste až k hlavnej ceste. Prekvapilo ma, že sme tam vôbec nikoho nestretli. Až v Českom Šternberku bolo na námestí zopár ďalších cyklistov. Ale dovtedy boli cesty prázdne a bolo to pekné. Tá opustenosť bola príjemná. Načerpali sme množstvo energie a nemali sme pocit, že by sme boli pri nejakej turistickej atrakcii.

3

Dostali ste sa počas výletu aj k Čertovej brázde?

Áno, vstup sme našli veľmi ľahko a ďalej sme šli už len po ceste. Od Čertovej brázdy sme pokračovali dole po upravenej ceste až k hlavnej ceste. Prekvapilo ma, že sme tam vôbec nikoho nestretli. Až v Českom Šternberku bolo na námestí zopár ďalších cyklistov. Ale dovtedy boli cesty prázdne a bolo to pekné. Tá opustenosť bola príjemná. Načerpali sme množstvo energie a nemali sme pocit, že by sme boli pri nejakej turistickej atrakcii.

4

Ako dlho vám výlet trval?

Vrátili sme sa po neuveriteľných siedmich hodinách. Trvalo nám to strašne dlho. Mali sme naplánovanú cestu na tri, možno tri a pol hodiny. Chceli sme však cestu poriadne zaznamenať na Instagram a nechceli sme sa ponáhľať, čiže sa to trochu natiahlo.

Čo by ste mali vedieť
pred cestou na Sázavsko

Okolie Sázavského kláštora je známe svojou krásnou a bohatou prírodou, ktorá je zároveň trochu divoká. Preto je pred výletom dobré zvážiť svoje sily a zamyslieť sa, či cestu nespútanou prírodou vy a vaši blízki zvládnete.

Na výlet len za dobrého počasia

Bahnitá a klzká zem

Aj keď je v lete teplo a občasný dážď pútnikom neprekáža, na cestu by ste sa mali vydať len za pekného počasia. Nespevnené cesty bývajú pri daždi bahnité a klzké, čo môže viesť k nepríjemným zraneniam.

Bezpečne, ale bez atmosféry

Alternatívna cesta

Ak máte malé deti alebo sa necítite na chôdzu po neupravenom chodníku, pozdĺž brázdy sa môžete vydať aj po zelenej alebo žltej značke. Z cesty však nie je roklinu dostatočne vidieť, kvôli čomu sa pripravíte o krásne výhľady a jedinečnú atmosféru, ktoré prechádzka po krížovej ceste prináša.

Vhodné pre zdatných turistov

Strmé svahy

Aby ste sa dostali na krížovú cestu, musíte prekonať krátky, ale strmý kopec. Výlet preto nie je vhodný pre kočík ani pre ľudí, ktorí majú problémy s chôdzou. Chodník totiž vedie neupraveným terénom.

Pozor na nepřesné značení

Rázcestie

Kúsok od vstupu na krížovú cestu sa nachádza rázcestie zelenej a žltej značky, ktoré majú viesť k Čertovej brázde. Nenechajte sa však zmiasť a radšej sa na výlet vydajte zdola od cesty, kde nájdete žltú značku neďaleko rodného domu Jiřího Voskovca. Asi po 100 metroch chôdze prekročte potok a vyšplhajte sa po cestičke až na začiatok krížovej cesty.

Bezpečne, ale bez atmosféry

Alternatívna cesta

Ak máte malé deti alebo sa necítite na chôdzu po neupravenom chodníku, pozdĺž brázdy sa môžete vydať aj po zelenej alebo žltej značke. Z cesty však nie je roklinu dostatočne vidieť, kvôli čomu sa pripravíte o krásne výhľady a jedinečnú atmosféru, ktoré prechádzka po krížovej ceste prináša

Auto nechajte pri kláštore

Parkovanie

Na parkovanie je ideálne parkovisko pri Sázavskom kláštore. Začiatok Čertovej brázdy je od neho vzdialený asi kilometer. Najprv sa treba vydať po zelenej značke a potom kúsok po ceste.

1
Český Šternberk
2
Vyhliadka Třeštibok
3
Přibyslavice
4
Studnička Voskovka
5
Sázavský kláštor

Sídlo, ktoré šľachtici dodnes neopustili

Český Šternberk

Romantický hrad, týčiaci sa na skale nad riekou Sázava, je už 800 rokov majetkom rodu Sternberg. Je tiež jedným z najstarších českých hradov, a aj keď si zvonku zachováva gotickú podobu, zvnútra bol v 20. rokoch minulého storočia upravený na pohodlný zámok, ktorý sa dá trvalo obývať. Pamiatka leží v rovnomennej obci, odkiaľ sa dajú pešo, na bicykli aj autom robiť výlety do okolia.

Nad riekou aj železnicou

Vyhliadka Třeštibok

Z vlakovej stanice v obci Luka pod Medníkem vedie trojkilometrová turistická trasa na vyhliadku Třeštibok. Tu sa pred návštevníkom rozprestrú prekrásne výhľady na kaňon rieky Sázavy, železničnú trať známu ako Posázavské tichomorie a prírodnú pamiatku Třeštibok, v ktorej sa rovnomenná vyhliadka nachádza. Z miesta výhľadu sa dá zbehnúť na vlak do blízkej dediny Petrov alebo ísť na dlhší výlet do zhruba osem kilometrov vzdialenej Davle, kde sa Sázava vlieva do Vltavy.

Zaniknutá obec známa z hry

Přibyslavice

Zvyšky opustenej obce nachádzajúce sa v blízkosti Stříbrnej Skalice potešia predovšetkým fanúšikov českej hry Kingdom Come: Deliverance. Rozpadnutá obec totiž bola predlohou rovnomennej dediny v počítačovej hre, v ktorej sa hráč mohol stať richtárom. Teraz však v obci Přibyslavice môžeme nájsť len kamenné torzá bývalých domov, ktoré už len matne pripomínajú bývalú slávu obce. Ležia v údolí Oplanského potoka v blízkosti žltej turistickej značky, asi jedenásť kilometrov od Sázavského kláštora.

Prameň, ktorý uzdravuje

Studnička Voskovka

Kúsok od Sázavského kláštora sa nachádza studnička, kde sa vraj stretol sv. Prokop s kniežaťom Oldřichom. Jej vodu svätý Prokop premenil na víno, čo kniežaťa tak ohromilo, že nechal v blízkosti vystavať Sázavský kláštor a Prokopa urobil opátom. Studnička má vraj liečivé účinky a je jedným z miest, kam pútnici chodia prosiť sv. Prokopa o uzdravenie. Dostať sa k nej z kláštora nie je vôbec zložité, stačí od jeho brány dva kilometre sledovať žltú turistickú značku.

Miesto, kde sa dejú zázraky

Sázavský kláštor

Kláštor ležiaci nad riekou Sázava založil v 11. storočí legendami opradený sv. Prokop. Ten podľa legendy ponúkol kniežaťu Oldřichovi (z povesti o Oldřichovi a Božene) vodu, ktorá sa premenila na víno. Panovník bol svätým mužom tak ohromený, že nechal kúsok od miesta ich stretnutia vystavať kláštor, kde urobil Prokopa opátom. Kláštor je dodnes dejiskom mnohých zázrakov a priťahuje pútnikov. V súčasnosti je prístupný verejnosti a ponúka jeden prehliadkový okruh.

ďalšie výlety s Birellom