Študenti v Bratislave začali revolúciu už 16. novembra 1989
Iskry, pionieri ani zväzáci nepomohli. Umieračik komunistom rozozneli študenti.
Foto - ÚPN
Čítajte viac)
Keď sa v Prahe v predvečer pamätného 17. novembra ľudia chystali na ďalší deň ohlásenú demonštráciu, na Mierovom námestí v Bratislave sa na nepovolenom zhromaždení zišlo 200 odvážnych študentov a začal písať vlastnú kapitolu Nežnej revolúcie.
Foto - ÚPN
Iskry, pionieri ani zväzáci nepomohli. Umieračik komunistom rozozneli študenti.
Foto - ÚPN
Čítajte viacDemokracia zato stojí.
Foto – archív Henrieta Hrinková
Čítajte viacNemali sme scenár, žiadne vopred pripravené vyhlásenie. Cítili sme „len“ silné odhodlanie a potrebu vyjadriť svoj nesúhlas s totalitnými praktikami.
Ako základná škola prežívala Nežnú revolúciu.
Foto - SME/Daniel Hoťka
Čítajte viacSpomienky čitateľov SME na november 1989.
Foto – Archív V. V.
Čítajte viacSpomienky čitateľov SME na november 1989.
Foto - TASR
Čítajte viacSnaha zastrašiť študentské masy bola veľká. Strach a obavy z prvotných udalostí zo študentov však veľmi rýchlo opadal. Nadšenie a eufória pomôcť vrátiť našej vlasti slobodu a demokraciu bola obrovská.
Foto – MARTIN ŠIMOVEC
Čítajte viacV čase normalizácie bol v ČSSR striptíz zakázaný, ale postupom perestrojky opäť ožíval. Neboli to žiadne úlety či pánske jazdy, ale riadne výlety za zábavou s manželkami či priateľkami.
Čítajte viacOd Karla Kryla po Tublatanku.
Foto – Spotify
Čítajte viacViete, čo má spoločné kopanie penalty s vedením krajiny?
Čítajte viacNa Václavskom námestí v Prahe si dav zložený najmä zo študentov a signatárov Charty 77 pripomenul dvadsiate výročie upálenia sa Jana Palacha. Proti demonštrantom viackrát zasiahli bezpečnostné zložky, ktorým pomohli aj Ľudové milície z pražských podnikov. Počas jednej z demonštrácií polícia zvlášť brutálne zasiahla, výsledkom bolo viacero zranených a zatknutých občanov. V komunistických médiách sa rozbehla kampaň proti demonštráciám, v ktorej sa ich organizátori označovali ako „stroskotanci z rokov 1968/69, protisocialistické skupiny opierajúce sa o hmotnú pomoc reakčných síl krajín NATO a najmä USA“ a pod.
Foto - ČTK
Na zasadnutí ÚV KSČ rokovali o demonštráciách počas Palachovho týždňa. Vedenie ÚV KSČ ocenilo postoje komunistov aj politikov iných strán a nestraníkov v úsilí o zabezpečenie pokoja a poriadku.
Slovenská národná rada prijala zákonné opatrenie, podľa ktorého bolo možné trestne stíhať občana za účasť na nepovolenom zhromaždení.
Foto - TASR
Počas oficiálnej návštevy generálneho tajomníka ÚV KSČ Miloša Jakeša u generálneho tajomníka ÚV KSSZ Michaila Gorbačova bolo prvoradým cieľom presvedčiť Gorbačova, aby sovietske vedenie nezmenilo oficiálne stanovisko k otázke okupácie ČSSR v auguste 1968. Gorbačov ho uistil, že Sovietsky zväz nebude zasahovať do vnútorných záležitostí krajín sovietskeho bloku a rozhodnutie o prípadnej revízii patrí do právomoci KSČ.
Foto - ČTK
Na Bradle sa stretli slovenskí aktivisti Hnutia za občiansku slobodu, aby si uctili pamiatku generála Milana R. Štefánika. Na zhromaždení sa zúčastnilo asi 2000 ľudí. Ján Čarnogurský na ňom žiadal úplnú rehabilitáciu Štefánika a vrátenie slovenských národných symbolov.
Foto - TASR
Počas hudobného festivalu Bratislavská lýra prerušili organizátori koncert americkej speváčky Joan Baezovej, ktorá prečítala svoj list s podporu Václavovi Havlovi. Text čítala v slovenčine, pričom na koncerte bol prítomný aj Václav Havel.
Foto - TASR
Predstavitelia Charty 77 Václav Havel, Saša Vondra, Stanislav Devátý a Jiří Křižan zverejnili petíciu Několik vět, v ktorej žiadali prepustenie politických väzňov, zastavenie obmedzovania slobody zhromaždenia, zastavenie prenasledovania nezávislých iniciatív, rešpektovanie požiadaviek veriacich občanov a začatie slobodnej diskusie o vývoji ČSR v 50. rokoch a o roku 1968 a následnej normalizácii. Petíciu podpísali tisíce občanov ČSSR. Okrem iných petíciu podpísal aj herec Milan Kňažko. Petíciu do konca novembra 1989 podpísalo viac ako 47-tisíc signatárov.
Foto - ČTK
Do Bratislavy prišli poslanci poľského parlamentu (Sejmu) Adam Michnik, Zbygniew Janas a Jan Lipinski. Bývalí poľskí disidenti sa stali poslancami po slobodných voľbách, v ktorých drvivo vyhralo hnutie Solidarita. Popri oficiálnom programe sa stretli s Alexandrom Dubčekom a signatárom Charty 77 Miroslavom Kusým.
Foto – SITA/AP
Piati aktivisti Hnutia za občiansku slobodu Ján Čarnogurský, Miroslav Kusý, Hana Ponická, Anton Selecký a Vladimír Maňák poslali Úradu vlády SSR list s oznámením, že si chcú dôstojne uctiť pamiatku obetí okupácie z roku 1968. V liste zároveň kritizovali situáciu v Československu.
Foto – TASR
Ako reakciu na list začala Štátna bezpečnosť vyšetrovanie členov tzv. bratislavskej päťky. Boli medzi nimi právnik a katolícky disident Ján Čarnogurský, politológ a signatár Charty 77 Miroslav Kusý, zakázaná spisovateľka Hana Ponická, tajný spravodajca Hlasu Ameriky a aktivista skrytej cirkvi Anton Selecký a publicista Vladimír Maňák.
Foto – TASR
Federálny minister vnútra František Kincl nariadil v súvislosti s 21. výročím invázie vojsk Varšavskej zmluvy do ČSSR 3. stupeň mimoriadnych bezpečnostných opatrení. Uväznených bolo 81 osôb a 166 osôb povolaných na vojenské cvičenie.
Foto – TASR
Protestný list adresovaný prezidentovi Husákovi podpísalo 31 popredných slovenských disidentov. Žiadali v ňom, aby zastavil trestné stíhanie proti členom bratislavskej päťky. Medzi signatármi boli všetci poprední predstavitelia slovenského disentu na čele s Alexandrom Dubčekom, Jánom Chryzostomom Korcom či Jozefom Jablonickým. V septembri vydali protestné listy aj ďalší odporcovia režimu.Podporu väzneným vyjadrili aj zahraničné osobnosti.
Foto – TASR
Predsedníctvo ÚV KSČ prerokovalo návrh novej ústavy, ktorá obsahovala viacero demokratizačných ustanovení vyplývajúcich z medzinárodných záväzkov alebo výsledkov domáceho politického uvoľnenia. Formálne sa rozšírili sociálne a politické práva a občianske slobody. Proklamovala sa sloboda tvorivej vedeckej, technickej a umeleckej činnosti, ako aj právo slobodne vycestovať. Nepočítala však so zmenou politického systému.
V centre Prahy sa konala demonštrácia pri príležitosti výročia vzniku ČSR v roku 1918.
V Berlíne pod tlakom nespokojných občanov padol Berlínsky múr ako symbol studenej vojny a rozdeleného sveta.
Foto – TASR
V Justičnom paláci v Bratislave sa konal súdny proces proti členom bratislavskej päťky. Súd oslobodil spod obžaloby Ponickú, Seleckého a Maňáka a Miroslavovi Kusému dal trest osem mesiacov podmienečne. Proces proti Jánovi Čarnogurskému pokračoval. Pri Justičnom paláci sa zhromaždili stovky ľudí, ktorí vystupovali na podporu väznených.
Slovenskí vysokoškolskí študenti, ktorí v Bratislave na Medzinárodný deň študentov zorganizovali nepovolený manifestačný sprievod, ktorým verejne demonštrovali proti komunistickej diktatúre. Sprievod prešiel cez dnešné Hodžovo námestie pred prezidentským palácom cez celé mesto až k vtedajšiemu ministerstvu školstva. Počas pochodu sa dožadovali akademických a občianskych slobôd a skutočnej demokracie.
Foto - ÚPN
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.