Cenzúru zrušili komunisti len na chvíľu
Existovala jediná štátna televízia, rozhlas aj noviny ovládal komunistický režim.
Foto - ÚPN
Čítajte viac)
Podobne ako v Orwellovom románe 1984 existovalo ministerstvo pravdy aj komunisti si chceli podmaniť všetky spôsoby informovania verejnosť. Cenzurovali tlač aj televízne spravodajstvo, vyhadzovali nepohodlných novinárov a zakazovali knihy.
Foto - ÚPN
Existovala jediná štátna televízia, rozhlas aj noviny ovládal komunistický režim.
Foto - ÚPN
Čítajte viacNevedeli sme, kto sú naši a kto je z ŠtB.
Foto SME – Jozef Jakubčo
Čítajte viacDodnes pôsobia v politike ľudia so sebareflexiou blížiacou sa k nule.
Foto - TASR
Čítajte viacMnohí aktívne pôsobiaci ponovembroví politici neboli nositeľmi hodnotového smerovania novembra ’89.
Štrajkujúci študenti na českých a slovenských námestiach zaskočili nielen predstaviteľov komunistickej strany, ale aj žurnalistov na hornej Nitre. Naznačujú to články uverejnené v regionálnom týždenníku Prieboj z roku 1989.
Foto - reprofoto: Prieboj
Čítajte viacNepáči sa mu, ako sme sa kádrovali.
Foto - MF DNES/Yan Renelt
Čítajte viacPredstavitelia rodiacej sa občianskej spoločnosti sa zišli na obed v priestoroch divadla Malá scéna. Na stretnutí sa ustálil názov Verejnosť proti násiliu. Po ňom odišli predstavitelia koordinačného výboru spísať prvé vyhlásenie VPN.
Foto - ÚPN
Študenti Filozofickej fakulty UK obsadili aulu, vytvorili prvý študentský štrajkový výbor a vyhlásili protestný štrajk. Rozhodli sa bojkotovať vyučovací proces, vyhlásili prvý slovenský štrajkový výbor a vyzývali na účasť na generálnom štrajku 27. novembra.
Foto – Pavol Vitko
Na druhom stretnutí v Umeleckej besede vo večerných hodinách, na ktorom sa zúčastnilo približne 450 ľudí, prijali prvé politické vyhlásenie o vzniku VPN, ktoré vyzývalo na otvorený spoločenský dialóg a skutočnú, a nie proklamovanú demokraciu.
V bratislavskom divadle Štúdio S sa zišlo približne 700 ľudí, kde herci na čele s Milanom Kňažkom a Milanom Lasicom oznámili prítomným rozhodnutie štrajkom podporiť požiadavky študentov. Namiesto predstavenia herci s prítomnou Hanou Ponickou diskutovali o aktuálnej situácii.
Na Hviezdoslavovom námestí sa zišlo niekoľko tisíc ľudí, ktorí počas improvizovanej demonštrácie pod sochou spisovateľa P. O. Hviezdoslava požadovali dialóg, slobodné voľby a demisiu vlády. Milan Kňažko na demonštrácii prečítal vyhlásenie VPN.
V Študentskom dome v Mlynskej doline sa vyskytli protirežimové nápisy. Večer bratislavskí študenti demonštrovali pred Domom ROH.
Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave sa na nádvorí zhromaždili študenti a zbierali podpisy za konanie generálneho štrajku 27. novembra.
Herci divadla vo Zvolene a v Martine sa pripojili k výzvam z Prahy a oznámili, že celý týždeň nebudú hrať plánované predstavenia. Svoje rozhodnutie nezmenili ani po rokovaní s členmi kultúrnej komisie KV KSS Banská Bystrica.
V Žiline sa pred internátmi Vysokej školy dopravnej zišlo asi 300 študentov, ktorí diskutovali o demonštráciách uverejnených v televíznych správach. Funkcionári školy na čele s rektorom pozvali prítomných študentov na rokovania. Na konci stretnutia udelil rektor školy študentom rektorské voľno na 21. novembra, keď mala pokračovať diskusia so študentmi.
Herci trnavského Divadla pre deti a mládež vstúpili do štrajku.
Na Václavskom námestí sa zišlo na prvej veľkej protikomunistickej demonštrácii asi stotisíc ľudí.
Generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš povolal do Prahy oddiely Ľudových milícií. V Prahe dostali zbrane a ostré strelivo.
Federálna vláda vyzvala hercov a študentov, aby ukončili štrajk a vrátili sa k pokojnej práci a štúdiu. Zároveň vydala vyhlásenie, v ktorom označila hnutie študentov a verejnosti ako konfrontačné a vedené protisocialistickými silami.
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.