Cirkev bola jedným z najväčších nepriateľov režimu
VPN žiadala slobodu vierovyznania a odluku cirkvi od štátu.
Foto - ČTK
Čítajte viac)
Jednou zo základných doktrín marxizmu bola téza o náboženstve ako ópiu ľudstva a „buržoáznom“ prežitku, ktorý mal v rozvinutej socialistickej spoločnosti nahradiť vedecký svetový názor. Cirkev sa stale nepriateľom číslo jedna.
Foto - ČTK
VPN žiadala slobodu vierovyznania a odluku cirkvi od štátu.
Foto - ČTK
Čítajte viacSlovensko sa nepochybne posunulo dopredu
Foto SME – Jozef Jakubčo
Čítajte viacMnohí vyčítajú nám revolucionárom z roku ´89, že sme svoj zápas s Mečiarom, Slotom a akýmsi čudákom s kelňou prehrali. Prehrať nie je hanba, hanba je nebojovať. A my sme tak alebo onak bojovali celých tridsať rokov.
V Bratislave na ďalšej demonštrácii na Námestí SNP sa zišlo asi stotisíc občanov, ktorí žiadali zrušenie vedúcej úlohy KSČ. Manifestáciu moderovali Milan Kňažko s Jánom Budajom a pred zhromaždením vystúpilo 18 rečníkov. Predstavitelia VPN žiadali úplnú slobodu tlače, zhromažďovania, spolčovania a podnikania, ako aj zrušenie vedúcej úlohy strany a demokratickú federáciu medzi Čechmi a Slovákmi.
Foto - TASR
Konala sa druhá televízna beseda v rámci Štúdia dialóg. Na besede sa však nezúčastnili predstavitelia KSS. Zástupcovia VPN deklarovali ako dva hlavné ciele zrušenie vedúcej úlohy strany a slobodné voľby.
VPN prijala programové vyhlásenie, ktoré obsahovalo 12 bodov. Požadovalo slobodné voľby, slobodu tlače a podnikania, ako aj zrušenie vedúcej úlohy KSČ v spoločnosti a odideologizovanie školstva. Medzi nemenej dôležité požiadavky patrili zaručenie nestrannosti súdov, zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva, dôsledná demokratická federácia česko-slovenského štátu, odluka cirkvi od štátu a zdravé životné prostredie.
Foto - ÚPN
V Nitre sa konalo protestné zhromaždenie, na ktorom sa zúčastnilo asi dvetisíc občanov. Vystúpili na ňom herci nitrianskeho divadla na čele s Michalom Dočolomanským.
Na mítingu v Trnave sa zišlo niekoľko tisíc ľudí. Trval asi dve hodiny a vystúpili na ňom herci bratislavských divadiel na čele so Zdenou Studenkovou a Ladislavom Chudíkom.
Veľké demonštrácie sa konali aj v centrách Košíc, Banskej Bystrice, Žiliny, Martina a Zvolena. V týchto mestách boli ich hlavnými organizátormi študenti miestnych vysokých škôl a univerzít.
Konala sa mimoriadna schôdza predsedníctva ÚV KSS. Prvý tajomník ÚV KSS Ignác Janák apeloval na držanie masovokomunikačných prostriedkov a viacerí členovia predsedníctva sa obávali rýchleho prieniku štrajkových výborov do fabrík.
Foto - TASR
Gustáv Husák prepustil na nátlak OF a VPN najznámejších politických väzňov. Medzi prepustenými bol aj Ján Čarnogurský.
Predseda čs. vlády Ladislav Adamec rezignoval zo svojich pozícií v KSČ na protest proti pomalému postupu prestavby. OF vyjadrilo nespokojnosť s personálnymi zmenami vo vedení KSČ.
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.