Ako nás videl svet

Ešte pred tým, než vystúpili študenti 16. novembra v Bratislave a 17. novembra režim brutálne potlačil demonštrácie v Prahe, udial sa zásadný spoločenský pohyb v Poľsku aj v Maďarsku. A tamojší predstavitelia disentu pozorne sledovali situáciu v Česko a na Slovensku.

Foto - TASR


Edward Nowak: Bolo dobré dohodnúť sa s komunistami

PiS by si dnes za okrúhly stôl s nami nesadli.

Foto – archív Edward Nowak

Čítajte viac
Edward Nowak

Nepriateľ štátu Haraszti chcel byť slobodný bez autocenzúry

Poľská Solidarita nám ozrejmila, že režim bol virtuálne mŕtvy.

Foto SME – Jozef Jakubčo

Čítajte viac
Nepriateľ štátu Haraszti

Čo sa dialo 18. novembra 1989

18. november 1989

V dôsledku udalostí na Národnej triede začali študenti pražských vysokých škôl týždenný štrajk, ku ktorému sa pripojili aj herci divadiel.

Foto – Wikipedia/Piercetp

Prebehlo viacero stretnutí protirežimových aktivistov, na ktorých odzneli správy o zabití študenta počas demonštrácie v Prahe. Na stretnutiach prebiehali diskusie, ako na udalosti reagovať.

V Šali v byte Károlyho Tótha vznikla na stretnutí asi 120 disidentov spomedzi maďarskej menšiny Maďarská nezávislá iniciatíva podporujúca študentov v ich štrajkoch. Medzi zakladateľov hnutia patrili László A. Nagy, László Öllös, László Szigeti, Lajos Grendel, Imre Molnár, Eleonóra Sándor, Péter Hunčík.

Fotka Beaty Balogovej šéfredaktorky SME.sk

Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah. Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.

Ďakujeme za vašu podporu.

Podpis Beaty Balogovej Podporiť SME chevron-right
news rss widget ipad iphone tv kindle tw fb instagram arrow-up-1 youtube