Justícia ako slúžka komunistickej moci
Komunisti prenasledovali skutočných aj domnelých nepriateľov.
Foto - ČTK
Čítajte viac)
Tisíce ľudí v pracovných táboroch, zatýkanie politických odporcov a umelé monsterprocesy s exemplárnymi trestami smrti. Takto sa komunisti vysporiadali s tými, ktorí sa nechceli podvoliť, alebo sa jednoducho stali nepohodlnými.
Foto - ČTK
Komunisti prenasledovali skutočných aj domnelých nepriateľov.
Foto - ČTK
Čítajte viacBez slobody niet kreativity.
Foto archív SME - Tibor Somogyi
Čítajte viacBez slobody okrem iného niet konkurencieschopnej vzdelanosti a kreativity, a takého spôsobu kritického myslenia, ktoré nás stále posúva ďalej.
Na večernom mítingu na Námestí SNP sa prítomným prihovorili básnik Ján Štrasser, ochranár Marián Huba či zástupcovia bratislavských robotníkov. Lídri VPN vyzvali ľudí, aby sa zúčastnili na generálnom štrajku. Ján Budaj charakterizoval prebiehajúce zmeny slovami: „Naša revolúcia nie je revolúciou násilia, je to revolúcia porozumenia, zmierenia, lásky a dôvery.“
Foto - TASR
Vo večerných hodinách sa prvýkrát v televízii vysielalo Štúdio dialóg, kde vystúpili aj predstavitelia VPN Milan Kňažko, Ján Budaj, Fedor Gál a Vladimír Ondruš. V rámci televíznej diskusie Milan Kňažko verejne požadoval zrušenie vedúcej úlohy KSČ a Ján Budaj povedal, že cieľom VPN je demokracia bez prívlastkov. Zároveň predstavitelia VPN vyzvali obyvateľov na účasť na generálnom štrajku 27. novembra.
V Košiciach sa konala mohutná demonštrácia, v rámci ktorej organizátori propagovali generálny štrajk. V Prešove zorganizovali študenti pochod do centra mesta.
Maďarská nezávislá iniciatíva vydala v Dunajskej Strede stanovisko, v ktorom formulovala svoje hlavné politické ciele: zrušenie monopolu KSČ, vytvorenie parlamentnej demokracie, vyriešenie otázok národnostných menšín a prijatie zákonov, ktoré umožnia občianske slobody.
Náčelník generálneho štábu armády Miroslav Vacek zvolal poradu, na ktorej sa zúčastnili aj poprední predstavitelia ministerstva vnútra Alojz Lorenc a Karel Vykypěl. Predmetom porady bola otázka aktuálnej situácie a jej možné riešenie silou.
Foto - TASR
Príslušníkom ŠtB bolo nariadené pristúpiť k realizácii aktívnych opatrení zabezpečujúcich mapovanie činnosti štrajkových výborov, odhaľovania ich štruktúr a väzieb do prostredia opozície a bezprostredných akcií pripravovaných proti straníckym orgánom. Prioritne mali zisťovať poznatky o jednotlivým členoch štrajkových výborov z hľadiska ich politických názorov, charakterových a morálnych vlastností, sociálneho pôvodu, vzájomných väzieb a ŠPZ používaných dopravných prostriedkov. ŠtB mala nasadiť všetky sily a prostriedky na znemožnenie štrajkov, najmä však generálneho štrajku vyhláseného na 27. novembra, a rozširovanie vplyvu medzi doteraz kolísajúcou vrstvou obyvateľstva.
Foto - TASR
Predsedníctvo ÚV KSČ v Prahe odstúpilo zo svojich funkcií. Bol vymenovaný nový generálny tajomník, ktorým sa stal Karel Urbánek namiesto Miloša Jakeša. Išlo o prvé výrazné víťazstvo opozície nad komunistickým režimom.
Vedenie KSČ definitívne rezignovalo na plán silovo potlačiť manifestácie občanov a priklonilo sa k riešeniu situácie politickými prostriedkami.
Na demonštrácii v Prahe vystúpil za búrlivých ovácií Dubček, ktorý povedal, že „rozchod s normalizačnou politikou je bezpodmienečný a neznesie odklad“. Havel vyzval predstaviteľov moci na dialóg.
Foto - ČTK
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.