Ovládli školstvo a kultúru

Komunisti chápali, že ak chcú byť úspešní musia stvoriť nového socialistického občana. Preto kládli veľký dôraz na ovládnutie školstva a podriadenie ho komunistickej ideológii.

Avšak zmeniť vôľu ľudí po slobode sa im nepodarilo.

Foto – Wikipedia/ Miroslav Vopata


Keď sa kultúra a školstvo podriadia ideológii

V umení fungovala rozsiahla cenzúra

Foto – Wikipedia/ Miroslav Vopata

Čítajte viac
Keď sa kultúra a školstvo podriadia ideológii

Zuzana Mistríková a november 1989

Miroslav Cipár: Maľujeme a socháme, ako chceme

Ťažko by som vedel rozhodovať o iných, keď neviem riadiť ani seba.

Foto SME – Jozef Jakubčo

Čítajte viac
Miroslav Cipár

Pripadalo mi veľmi zvláštne a tak trochu nad moje chápanie, že som mal spolurozhodovať o vážnych veciach, napríklad o tom, kto má byť ministrom či tajomníkom Žartovne hovorievam, že ťažko by som vedel rozhodovať o iných, keď neviem riadiť ani seba.

Miroslav Cipár

Filmy, ktoré vás o živote v socializme naučia viac než učebnice dejepisu

Pripomeňte si Nežnú revolúciu filmami.

Foto – blog.sme.sk

Čítajte viac
Filmy, ktoré vás o živote v socializme naučia viac

Čo sa dialo 23. novembra 1989

V dopoludňajších hodinách sa pred Justičným palácom konala ďalšia demonštrácia na podporu väzneného J. Čarnogurského s účasťou niekoľko tisíc ľudí.

Druhá masová demonštrácia

V Bratislave sa o 16.00 h konala na Námestí SNP druhá masová demonštrácia, ktorej hlavnou požiadavkou bol prístup do televízie. S prejavom vystúpil aj Alexander Dubček. Na mítingu prehovoril aj obhajca J. Čarnogurského Tibor Böhm, pozdrav v mene Charty 77 predniesol Jiří Dienstbier a jeden zo študentov bohosloveckej fakulty prečítal list arcibiskupa Jána Sokola. Za vysokoškolských pedagógov sa prihovoril Juraj Záriš a Vladimír Ondruš za VPN odmietol platnosť smutne známeho dokumentu Poučenie z krízového vývoja v strane a spoločnosti po XIII. zjazde KSČ. Martin Bútora hovoril o odklínaní strachu a populárny spevák M. Žbirka pripomenul podiel M. Gorbačova na prebiehajúcich zmenách.

Foto - TASR

Počas manifestácie v Žiline jeden z rečníkov prečítal návod na organizovanie generálneho štrajku 27. novembra.

Do divadla SNP v Martine počas mítingu VPN anonym zatelefonoval, že sa v divadle nachádza bomba. Napriek tomu nikto z prítomných z divadla neodišiel.

V Banskej Bystrici sa konala v podvečerných hodinách demonštrácia, na ktorej sa zúčastnilo viac ako dvetisícľudí.

Maďarská nezávislá iniciatíva vydala stanovisko, ktorým podporila generálny štrajk vyhlásený OF a VPN.

V Prahe na masovej demonštrácii Havel vo svojom prejave povedal, že už neexistuje cesta späť k predchádzajúcemu totalitnému spôsobu vlády a že Československo chce žiť slobodne a demokraticky.

Mimoriadne stretnutie predsedníctva Národného frontu vyjadrilo odhodlanie nedopustiť, aby sa zvrátili výdobytky februára 1948.

Vo vedení Československej armády boli dokončené prípravy na vojenský zásah proti opozícii a občanom v rámci akcie ZÁSAH. V pohotovosti bolo v Česku asi 7500 vojakov a na Slovensku asi 2000 vojakov, ktorí disponovali obrnenými vozidlami, tankmi a špeciálnou technikou.

Fotka Beaty Balogovej šéfredaktorky SME.sk

Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah. Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.

Ďakujeme za vašu podporu.

Podpis Beaty Balogovej Podporiť SME chevron-right
news rss widget ipad iphone tv kindle tw fb instagram arrow-up-1 youtube