Päťročnice a predaj na dlh. Ako vyzeralo socialistické hospodárstvo
Slovensko zažilo rozsiahlu industrializáciu.
Foto - TASR
Čítajte viac)
Násilná kolektivizácia, znárodňovanie ale aj industriálny rozmach Slovenska. Komunisti potrebovali robotnícku triedu, ale v plánovanej ekonomike veľmi rýchlo začali zaostávať s voľnou súťažou v západných krajinách.
Foto - TASR
Slovensko zažilo rozsiahlu industrializáciu.
Foto - TASR
Čítajte viacKeď sa pred obchodom stálo v radoch.
Foto - TASR
Čítajte viacTúžili po slobode, spoločenskej zmene a lepšej kvalite života. Preto neváhali byť pri tom, keď sa rodila sloboda.
Foto - ARCHÍV TASR
Čítajte viacNa mítingu v Bratislave vystúpil s príhovorom po svojom prepustení z väzenia Ján Čarnogurský, ktorý sa poďakoval za podporu a solidaritu. Výtvarník Vladimír Kompánek požadoval odstránenie ostnatého drôtu na hraniciach a spisovateľ Lajos Grendel prečítal vyhlásenie Maďarskej nezávislej iniciatívy. Organizátori opäť vyzvali na generálny štrajk a predniesli aj požiadavky na zrušenie vedúcej úlohy KSČ.
Foto - TASR
Na Námestí SNP prvýkrát zaznela neoficiálna hymna Nežnej revolúcie Sľúbili sme si lásku, ktorú zaspieval pesničkár Ivan Hoffman.
Na mimoriadnom zasadnutí predsedníctva ÚV KSS sa vzdali členstva v tomto orgáne skompromitovaní predstavitelia obdobia tzv. normalizácie Viliam Šalgovič, Elena Litvajová a Gejza Šlapka. Ignác Janák ako prvý tajomník apeloval na nevyhnutnosť akčných opatrení aj kádrových zmien.
Na stretnutí ľavicových intelektuálov s účasťou Romana Kaliského, Vladimíra Maňáka, Júliusa Strinku a ďalších sa diskutovalo o možnosti založiť stranu demokratického socializmu na Slovensku.
V Stredoslovenskom kraji sa demonštrácie rozšírili do ďalších okresných miest, ako boli Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Lučenec, Žiar nad Hronom, Prievidza a Veľký Krtíš.
Aj vo Východoslovenskom kraji sa konalo niekoľko demonštrácií, najväčšie v Košiciach a Prešove.
ÚV KSS na svojom mimoriadnom zasadnutí uznal potrebu vypustiť z ústavy článok 4 o vedúcej úlohe KSČ v spoločnosti. Slovenskí komunisti to urobili ešte skôr, ako k tomuto aktu pristúpil federálny parlament.
Foto - ČTK
V Prahe sa začali politické rozhovory medzi OF na čele s Havlom a premiérom Adamcom. Po ich ukončení vystúpil Adamec na demonštrácii na Letnej, kde ho vypískali. Na Letnej vystúpil aj Dubček, ktorý propagoval socializmus s ľudskou tvárou. Havel vystúpil vo večernom televíznom vysielaní.
Foto - ČTK
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.