Ako sa zrušila vedúca úloha komunistickej strany
Zrušenie vedúcej úlohy komunistov bolo najdôležitejšou požiadavkou novembra 1989.
Foto - TASR
Čítajte viac)
Komunistický režim a strana ovplyvňovali 40 rokov dianie na všetkých úrovniach spoločnosti. Svoju vedúcu úlohu si dokonca zakotvili v ústave, v povestnom článku 4. Prvýkrát zaznela požiadavka na jej zrušenie od VPN z Bratislavy. Prekvapení zostali aj v Prahe.
Foto - TASR
Zrušenie vedúcej úlohy komunistov bolo najdôležitejšou požiadavkou novembra 1989.
Foto - TASR
Čítajte viacČudný to bol boj proti komunizmu, keď komunisti z neho vyšli s čistým štítom
Foto archív SME – Pavol Funtál
Čítajte viacKeď sa lavína spustila, práve účastníci študentskej manifestácie sa ukázali ako najlepšie pripravení udalosti iniciovať a usmerňovať.
Približne 15-tisíc ľudí demonštrovalo v dopoludňajších hodinách pred Justičným palácom za prepustenie Jána Čarnogurského, posledného väzneného člena bratislavskej päťky.
Foto - TASR
V Bratislave sa konala prvá masová demonštrácia na Námestí SNP. Ozvučená bola vďaka aparatúre hudobnej skupiny Tublatanka. Na mítingu vystúpili Ján Budaj s Milanom Kňažkom, Magda Vášáryová prečítala vyhlásenie osobností SND a organizátori prečítali pozdravný list Václava Havla. Ján Budaj zároveň prečítal výzvu VPN k občanom s požiadavkou na odstúpenie skompromitovaných funkcionárov, prehodnotení udalostí rokov 1968 – 1969, prepustenie politických väzňov a prístup do médií a prijatie zákona o zhromažďovaní. Študenti predniesli prítomným vyhlásenie študentov slovenských vysokých škôl.
Foto - TASR
V Bratislave vznikol Zväz maďarských študentov, ktorý nadviazal spoluprácu s Maďarskou nezávislou iniciatívou a štrajkovými výbormi slovenských študentov.
Trnavský arcibiskup Ján Sokol vydal list ľuďom dobrej vôle na Slovensku, ktorým žiadal, aby do štátnych funkciách boli slobodne a demokraticky vymenovaní ľudia. List potom prečítal na manifestácii na Námestí SNP.
Študenti v Košiciach zorganizovali pochod mestom, počas ktorého požadovali slobodu a demokraciu. Skončil sa na vtedajšom Námestí osloboditeľov, kde študenti zapálili sviečky.
V Trnave sa na vtedajšom Gottwaldovom (dnes Trojičnom) námestí konala prvá väčšia manifestácia. Bola vyústením diskusií študentov s vedením fakúlt. Zúčastnili sa na nej aj herci z trnavského divadla.
Študenti v Banskej Bystrici zorganizovali pochod mestom a veľkú demonštráciu na Námestí SNP. Na demonštrácii sa zúčastnilo asi tisíc ľudí. Vo Zvolene sa na študentskej demonštrácii zúčastnilo približne dvetisíc ľudí.
Vedenie KSČ odvolalo ozbrojené oddiely Ľudových milícií z Prahy.
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.