Ochranári medzi lídrami revolúcie

DOchranárske hnutie a zápas za lepšie životné prostredie patrili medzi najdôležitejšie súčasti revolúcie v novembri 1989. Práve z ich prostredia vyšli mnohí lídri, ktorí neskôr vystupovali na námestiách a neskôr aj prevzali správu veci verejných.

Foto – Ján Budaj


Životné prostredie a ako sa tu ťažko dýchalo

Od publikácie Bratislava/nahlas viedli cesty priamo na novembrové tribúny.

Foto – Ján Budaj

Čítajte viac
28nov

Vladimír Ondruš a november 1989

Peter Tatár: Ochranári v novembri 1989 a po ňom

Rezonovali dva hlavné momenty.

Foto – SITA

Čítajte viac
Peter Tatár

Ľudia prvých dní revolúcie sa vynorili nielen v každom meste, okrese a takmer v každej obci. Zišli sa ľudia prenasledovaní totalitou, intelektuáli, ľudia brániaci slobodu viery, ochranári.

Peter Tatár

Čo sa dialo 28. novembra 1989

V Prahe sa na spoločnom rokovaní zišli predstavitelia OF, VPN, zástupcovia Národného frontu ČSSR a premiér Ladislav Adamec. Za obe hnutia predniesol požiadavky Václav Havel. Vyslovil dôveru Adamcovi, ktorý mal v decembri zostaviť novú vládu, na ktorej sa nemali podieľať OF a VPN. Adamec prisľúbil, že túto vládu zostaví do 3. decembra. Diskutovalo sa aj o prepustení politických väzňov a požiadavkou opozície bolo aj vypustenie článkov ústavy o vedúcej úlohe strany a marxizme-leninizme ako štátnej ideológii.

Po úspechu generálneho štrajku začali po celom Slovensku masovo vznikať pobočky VPN. Aj v menších mestách sa konali demonštrácie.

Fotka Beaty Balogovej šéfredaktorky SME.sk

Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah. Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.

Ďakujeme za vašu podporu.

Podpis Beaty Balogovej Podporiť SME chevron-right
news rss widget ipad iphone tv kindle tw fb instagram arrow-up-1 youtube