Životné prostredie a ako sa tu ťažko dýchalo
Od publikácie Bratislava/nahlas viedli cesty priamo na novembrové tribúny.
Foto – Ján Budaj
Čítajte viac)
DOchranárske hnutie a zápas za lepšie životné prostredie patrili medzi najdôležitejšie súčasti revolúcie v novembri 1989. Práve z ich prostredia vyšli mnohí lídri, ktorí neskôr vystupovali na námestiách a neskôr aj prevzali správu veci verejných.
Foto – Ján Budaj
Od publikácie Bratislava/nahlas viedli cesty priamo na novembrové tribúny.
Foto – Ján Budaj
Čítajte viacRezonovali dva hlavné momenty.
Foto – SITA
Čítajte viacĽudia prvých dní revolúcie sa vynorili nielen v každom meste, okrese a takmer v každej obci. Zišli sa ľudia prenasledovaní totalitou, intelektuáli, ľudia brániaci slobodu viery, ochranári.
V Prahe sa na spoločnom rokovaní zišli predstavitelia OF, VPN, zástupcovia Národného frontu ČSSR a premiér Ladislav Adamec. Za obe hnutia predniesol požiadavky Václav Havel. Vyslovil dôveru Adamcovi, ktorý mal v decembri zostaviť novú vládu, na ktorej sa nemali podieľať OF a VPN. Adamec prisľúbil, že túto vládu zostaví do 3. decembra. Diskutovalo sa aj o prepustení politických väzňov a požiadavkou opozície bolo aj vypustenie článkov ústavy o vedúcej úlohe strany a marxizme-leninizme ako štátnej ideológii.
Po úspechu generálneho štrajku začali po celom Slovensku masovo vznikať pobočky VPN. Aj v menších mestách sa konali demonštrácie.
Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah.
Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.
Ďakujeme za vašu podporu.