Nežná či zamatová

Dva štáty, dve centrá, dva verejné iniciatívy, jedna revolúcia. Kým Česi považovali republiku za „svoj“ štát, Slováci sa v nej cítili v pozícii „mladšieho brata“ nedocenení. Napriek tomu boli kontakty medzi predstaviteľmi VPN a Občianskeho fóra veľmi intenzívne.

Foto – TASR


Nežná či zamatová. Občianske fórum alebo VPN?

Vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi sa v novembri 1989 neriešili.

Foto – TASR

Čítajte viac
Nežná či zamatová

Fedor Gál a november 1989

Pavol Demeš: Nežná revolúcia a panelákoví intelektuáli

Dospeli sme do bodu zlomu

Foto SME – Jozef Jakubčo

Čítajte viac
Pavol Demeš

Začala sa fascinujúca nenásilná demontáž štyridsaťročného totalitného režimu, pri ktorej sme stáli i my - panelákoví intelektuáli.

Pavol Demeš

Ženy rodia neskôr, pijeme menej. Osem grafov o zmenách po novembri 1989

Zárobky sú desaťnásobne vyššie.

Foto – TASR/Jakub Kotian

Čítajte viac
Ženy rodia neskôr, pijeme menej. Osem grafov o zmenách po novembri 1989

Ako sa za tridsať rokov zmenilo Slovensko (November 89 v grafoch)

Viac Slovákov ako Čechov považuje za dobrý vtedajší politický aj ekonomický systém.

Foto – TASR

Čítajte viac
Novootvorená predajňa na Molotovovej ulici v Bratislave, rok 1957.

Čo sa dialo 27. novembra 1989

Manifestačný štrajk

Na podporu požiadaviek štrajkujúcich študentov, Občianskeho fóra a VPN vstúpili o 12.00 hod. občania po celom Československu do manifestačného dvojhodinového generálneho štrajku.

Foto - TASR

Podľa odhadov sa na ňom zúčastnila asi polovica obyvateľstva ČSSR. Štrajk mal rôzne formy, od zastavenia výroby až po manifestačné pripojenie sa k štrajku tých prevádzok, ktoré nie je možné odstaviť bez vzniku vážnych hospodárskych škôd.

Štefan Murín

Na večernom mítingu v Bratislave vystúpil s prejavom podpredseda vlády Štefan Murín, ktorého vypískali so skandovaním „Odstúpiť!“ Na mítingu vystúpili aj herec emigrant Pavel Landovský či spisovateľ Pavel Kohout.

Foto - TASR

Predsedníctvo ÚV KSS prijalo návrh akčných opatrení, v ktorom chceli udržať moc v rukách komunistov. Navrhli vypracovať akčný program KSS, zapojiť do procesu obnovy bývalých komunistov vylúčených po roku 1970, na čelo vyzdvihnúť mladé kádre a mobilizovať stranícke organizácie.

Ministerstvo kultúry oznámilo, že s okamžitou platnosťou sa pre verejnosť sprístupňujú filmy hranej, dokumentárnej a spravodajskej tvorby, ktoré boli zatiaľ verejnosti nedostupné, a to knihy z fondov knižníc podliehajúce osobitnému režimu.

V Prahe sa stretli Václav Havel a Alexander Dubček. Dubček sa kriticky vyjadril na adresu Havla a nesúhlasil s návrhom opozície, aby W. Komárek zastával funkciu predsedu čs. vlády. Svoje stanovisko odôvodil tým, že sa k návrhu nevyjadrilo Slovensko a on. Havlovi zdôraznil, že federatívne štátoprávne usporiadanie ČSSR je zatiaľ právoplatné a treba ho rešpektovať. Poukázal, že súčasná politika sa robí iba v Prahe, s čím on nebude nikdy súhlasiť, a taktiež nesúhlasí s návrhom vzniesť požiadavku na abdikáciu Adamca. V tejto súvislosti tvrdil, že nie je možné hádzať všetkých funkcionárov do jedného vreca a ocenil ochotu Adamca, ktorý začal dialóg s opozíciou ako prvý.

Fotka Beaty Balogovej šéfredaktorky SME.sk

Tento výnimočný projekt mohol vzniknúť len vďaka tomu, že platíte za obsah. Bez digitálneho predplatného by sme nemohli skúšať nové veci.

Ďakujeme za vašu podporu.

Podpis Beaty Balogovej Podporiť SME chevron-right
news rss widget ipad iphone tv kindle tw fb instagram arrow-up-1 youtube